Jak żyć zdrowo?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Z pewnością to pytanie kołacze w głowach wielu z nas. Jak żyć zdrowo w świecie żywności przetwarzanej chemicznie i powietrza zatrutego smogiem? Jak żyć zdrowo w świecie, gdzie czasem wśród natłoku zobowiązań zawodowych i rodzinnych nie sposób znaleźć choćby chwilę czasu dla siebie? Radzimy, jak to zrobić, i choć nie obiecujemy, że będzie szybko i łatwo, to na pewno będzie skutecznie.

 

Po pierwsze, niezbędne jest prowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety. Ważne, by była ona urozmaicona i zawierała produkty z różnych grup żywności dla dostarczenia organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Powinniśmy dodawać do swojej diety posiłki zawierające białko, węglowodany, tłuszcze, a także witaminy i minerały. Możemy również zdecydować się na przyjmowanie suplementów diety albo tabletek witaminowych. Na przykład niedobór witaminy D możemy uzupełnić przyjmując Vitrum D3, a witaminy C stosując dodatkowe tabletki, zalecane jest również regularne przyjmowanie tranu. Jednocześnie sięgając po zdrową żywność, należy zrezygnować ze starych nawyków i rzucić spożywanie używek.

 

Odpowiednia dieta nie przyniesie oczekiwanych skutków bez systematycznych ćwiczeń. Codzienny wysiłek pomoże w kontrolowaniu wagi ciała, zachowaniu właściwej sylwetki i prostej postawy, a także w zapobieganiu wielu chorób. Według specjalistów minimalny wysiłek fizyczny dla osoby dorosłej to 30 minut przez 5 dni w tygodniu ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Jednocześnie każdego dnia musimy pamiętać o czasie na odpoczynek. Prawidłowo w ciągu doby 8 godzin powinniśmy poświęcać na pracę, 8 na sen i 8 na pozostałe czynności, w tym relaks. Warto również ograniczać codzienny stres, dbając o ćwiczenia relaksacyjne czy pozytywne myślenie.

 

Dbając o ciało i umysł, nie należy zapominać o regularnych badaniach profilaktycznych, które mogą pomóc w wykryciu chorób we wczesnym stadium ich rozwoju, co w efekcie zwiększy szanse na ich wyleczenie. U kobiet zaleca się regularne badanie morfologiczne, badanie piersi i cytologię, natomiast u mężczyzn istotne są badania krwi i moczu. Dla osób starszych lub pracujących przy biurku, dobrym pomysłem może okazać się sesja rehabilitacyjna czy wizyta u fizjoterapeuty. Nie należy zaniedbywać zaleceń lekarzy, jednak w ramach możliwości łagodne dolegliwości warto leczyć naturalnymi sposobami.

 

Zatem jak zdrowo żyć? Przede wszystkim, należy zdrowo się odżywiać, prowadząc zbilansowaną dietę, wzbogaconą o suplementy. Ważne jest ograniczenie spożywania tłuszczy, cukrów i uzależniających używek. Jednocześnie nie zapominajmy o systematycznym wysiłku fizycznym, dostosowanym do naszych umiejętności i możliwości. Nie zaniedbujmy również odpoczynku i dbajmy o pozytywne myślenie. Co jakiś czas wykonajmy profilaktyczne badania, by uniknąć lub wyleczyć u zarodka pojawiające się schorzenia. Jednocześnie nie zapominajmy, że dbanie o zdrowie powinno być dla nas nie tylko wykonywaniem pewnych reguł, ale przyjemnością, która przyniesie zauważalne rezultaty.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj