Kofeina może spowalniać przybieranie na wadze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na podstawie nowego badania, które przeprowadzono na szczurach, stwierdzono, że spożywanie kofeiny może zrównoważyć niektóre konsekwencje niezdrowej diety. Czy wobec tego osobom regularnie pijącym kawę lub herbatę mniej zagraża otyłość? Szczegółowe wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Functional Foods.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois karmili szczury dietą obfitującą w tłuszcz i cukier. Następnie gryzoniom podawano kofeinę syntetyczną lub wyekstrahowaną z yerba mate oraz kawy. Części zwierząt nie przyjmowała żadnego rodzaju kofeiny. Badania wykazały, że szczury, które spożywały kofeinę pozyskaną z yerba mate, przybrały na masie o 16% mniej (w tym o 22% mniej tkanki tłuszczowej) od gryzoni niekarmionych kofeiną. Podobną zależność odnotowano także w przypadku syntetycznej kofeiny lub tej pozyskiwanej z kawy.

 

Organizmy gryzoni przyjmowały ilość kofeiny będącą równowartością wypicia 4 filiżanek kawy w ciągu doby. Po 28 dniach badania zaobserwowano wyraźną różnicę w beztłuszczowej masie ciała pomiędzy gryzoniami przyjmującymi suplementy z kofeiną, a tymi, które kofeiny nie spożywały. Badając komórki szczurów, naukowcy odkryli, że kofeina może zmieniać ekspresję niektórych genów. Zdaniem naukowców zmieniła się tendencja organizmów do magazynowania tłuszczu. Tendencja ta zmalała od 20 do nawet 41%, niezależnie od rodzaju kofeiny.

Odkrycie badaczy może przyczynić się do powstania kolejnych badań na temat wpływu kofeiny na walkę z otyłością. To również kolejny dowód na prozdrowotne działanie naturalnie pobudzających naparów z kawy, herbaty oraz liści yerba mate. Ostatnia alternatywa stale rośnie na popularności i coraz szerzej znane są jej właściwości wspomagające układ odpornościowy oraz układ krążenia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika karolinaszypka

To akurat żadne odkrycie, że

To akurat żadne odkrycie, że kawa odchudza, ba nawet po sobie czuję, że jak rana wypiję kawe, to nie chce mi się jeść. Ten filmik Wasz jest super, znalazłam go na youtube i tak dowiedziałam się o Waszej stronie!

0
0

Fanka zdrowego odżywiania

Skomentuj