Ludzie zażywający psychodeliki bardziej troszczą się o środowisko – donoszą badania

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W niedawnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Psychopharmacology stwierdzono, że u osób z doświadczeniem w przyjmowaniu leków psychodelicznych odnotowano więcej zachowań proekologicznych, takich jak recykling lub zaangażowanie w sprawy zanieczyszczeń powietrza. Wiele osób uważało także, że czuje się blisko związane z przyrodą.

„Im więcej ludzi miało doświadczenie z klasycznymi psychodelikami, tym bardziej cieszyli się oni ze spędzania czasu na łonie przyrody i tym bardziej utożsamiali się oni, jako część środowiska natury” – twierdzą autorzy badań.

Psychologowie z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu w Innsbrucku w Austrii poprosili prawie 1500 osób o opisanie swoich doświadczeń z psychodelikami oraz innymi środkami halucynogennymi. Badano doświadczenia ludzi z narkotykami, biorąc pod uwagę ich wszelkie zachowania ekologiczne. 

Badacze znaleźli związek między doświadczeniem w zażywaniu psychodelików a prawdopodobieństwem w uczestniczeniu w takich działaniach, jak recykling i angażowanie się w oczyszczanie środowiska przyrodniczego. Można postawić sobie względem tego pytanie, czy ludzie, którzy bardziej martwią się o środowisko, są bardziej skłonni do zażywania narkotyków?

 

Badanie nie poszukiwało jednak związku przyczynowo-skutkowego, zasugerowało za to, że istnieją silne dowody na to, że substancje psychodeliczne współwystępują z zachowaniami proekologicznymi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj