Picie wody z cytryną sposobem na refluks żołądkowy?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mimo, że cytryna posiada wyjątkowo kwaśny smak, wiele osób uważa, że jej spożywanie może pomóc w zmniejszeniu refluksu żołądkowego. Refluks jest spowodowany cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, w wyniku czego odczuwamy zgagę lub nieprzyjemne pieczenie w okolicach mostka. Zwykle dolegliwości występują w pozycji leżącej, szczególnie po spożyciu obfitego posiłku. Jak w każdym przypadku, osoby zmagające się z tym dyskomfortem poszukują domowych alternatyw w leczeniu.

 

 

Czy picie wody z dodatkiem cytryny może pomóc złagodzić objawy refluksu? Sposób jest stosowany od pokoleń, szczególnie w przypadku wspomagania trawienia i łagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. Niestety nie ma żadnych naukowych dowodów na korzystne działanie soku z cytryny na refluks. U niektórych osób taka metoda lecznicza może poprawić stan, ale w innych przypadkach może wręcz zaognić problem.

 

Woda z dodatkiem cytryny zawiera witaminę C, która jest przeciwutleniaczem. Witamina C wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, co skutkuje sprawniejszym zwalczeniem infekcji. Witamina C pomaga również organizmowi w lepszym przyswajaniu żelaza z pokarmu. Niektórzy sugerują, że sok z cytryny może poprawiać pracę nerek, wygląd skóry, a nawet zmniejszać ryzyko wystąpienia raka. Jednak istnieje niewiele naukowych dowodów na ten temat.

Zwykle woda z sokiem z cytryny jest bezpieczna do picia. Istnieje jednak kilka możliwych skutków ubocznych. Przede wszystkim dotyczą one naszych zębów, ponieważ kwasowość soku z cytryny może uszkadzać szkliwo. W takim przypadku lepiej jest pić napój przez słomkę i przepłukać jamę ustną po jego wypiciu.

 

Picie wody z cytryną może pomóc w zwalczaniu refluksu, ale nie musi. Dlatego najlepiej jest bacznie obserwować reakcje swojego organizmu po zastosowaniu takiej metody leczniczej. Do innych domowych sposobów na uporanie się z refluksem żołądkowych należy również:

  • picie soku z aloesu,
  • spożywanie pokarmów bogatych w enzymy trawienne, takich jak ananas,
  • unikanie przejadania się,
  • utrzymywanie zdrowej masy ciała,
  • unikanie alkoholu, kofeiny, napojów gazowanych, tytoniu oraz pikantnych potraw,
  • unikanie jedzenia na 2-3 godziny przed snem,
  • spożywanie pokarmów powoli,
  • unikanie noszenia zbyt ciasnej odzieży.

Jeśli wyżej wskazane metody nie łagodzą odczuwanych dolegliwości, warto udać się z problemem do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj