Kategorie:
Wiadomo już, że zanieczyszczenia powietrza każdego roku odpowiadają za 4,5 mln zgonów wśród ludzi. Wiążą się one z szerokim zakresem chorób i im większa ekspozycja na zanieczyszczone powietrze, tym większe problemy zdrowotne. To jednak nie wszystko – naukowcy coraz częściej podejmują temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na stan naszych zdolności poznawczych.
Dr Xin Zhang z Uniwersytetu w Pekinie postanowił zweryfikować wpływ zanieczyszczeń powietrza na wydajność umysłową członków chińskich rodzin. Zespół badawczy odkrył związek między narażeniem na wdychanie zanieczyszczonego powietrza a dużym spadkiem zdolności poznawczych, które oceniano poprzez testy werbalne, czytelnicze oraz obliczeniowe.
Naukowcy podsumowują swój eksperyment konkluzją, wedle której wpływ zanieczyszczeń powietrza szczególnie obciąża inteligencję z rodzin mniej wykształconych. Przykładowo wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez osoby z wykształceniem podstawowym może wiązać się ze spadkiem umiejętności werbalnych już po 44 roku życia, a u osób z wyższym wykształceniem spadek ten zaczyna występować dopiero po 65 roku życia.
Autorzy badania twierdzą, że ich wnioski są uniwersalne, a więc można odnieść je dla każdej lokalizacji, w której występuje stały wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza. Spadek zdolności poznawczych stanowi czynnik ryzyka dla wielu chorób psychicznych, takich jak demencja. Biedniejsi ludzie oraz mniejszości etniczne często są narażone na wyższy poziom zanieczyszczeń powietrza, co daje naukowcom argument za tym, aby twierdzić, że różnice w wynikach IQ coraz częściej mogą wynikać z czynników środowiskowych, a nie genetycznych.
Skomentuj