Jakie choroby przyspieszają starzenie się mózgu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Odkryto, że mózg w wyniku starzenia zwyczajnie się kurczy. Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa oraz Uniwersytetów w Kalifornii, Los Angeles i San Francisco postanowili ustalić jak najwięcej czynników, które wpływają na przyspieszone starzenie naszego najważniejszego narządu ośrodkowego układu nerwowego. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of Alzheimer’s Disease.

 

 

Podczas badania oceniano ponad 62 tysiące skanów mózgów u ponad 31 tysięcy osób w wieku od 9 miesięcy do 105 lat. Zdjęcia były wykonywane zarówno podczas odpoczynku, jak i przy wzmożonej koncentracji narządów. Stosowano technikę badanie SPECT, czyli tomografię emisyjną pojedynczych fotonów, aby ocenić przepływ krwi w mózgu.

 

Badacze przyjrzeli się 128 obszarom mózgu, próbując przewidzieć wiek pacjenta jedynie w oparciu o przepływ krwi w jego mózgu. Jeśli stwierdzony wiek okazywał się starszy niż w rzeczywistości, stwierdzano przyspieszone starzenie narządu. Naukowcy odkryli, że do takiego stanu rzeczy mogą przyczyniać się zarówno uwarunkowania psychologiczne, jak też problemy z sercem wynikające ze złych nawyków żywieniowych i niezdrowego stylu życia.

Jakie czynniki mogą przyspieszyć starzenie się mózgu i które „popularne” zaburzenia mózgu skutkują przyspieszonym starzeniem? Naukowcy ustalili, że należą do nich przede wszystkim schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, ADHD, nadużywanie konopi indyjskich oraz nadużywanie alkoholu. Oczywiście mózg każdego człowieka starzeje się także niezależnie od stylu życia i jest to proces, którego nie potrafimy zatrzymać, choć badacze niewątpliwie do tego dążą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj