Pierwsza na świecie bioniczna nerka może całkowicie zastąpić dializy

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wynaleźli pierwszą na świecie bioniczną nerkę, która może zastąpić uszkodzone narządy. Dzięki wynalazkowi dializy mogą niebawem odejść w zapomnienie.

 

Bioniczną nerkę można umieścić w ciele za pomocą operacji chirurgicznej. Obecnie okazuje się ona doskonałym zamiennikiem uszkodzonej nerki. Bioniczna nerka składa się z kilku mikroczipów poruszanych przez serce. Odfiltrowuje również toksyny z krwi w taki sam sposób jak zdrowy narząd.

 

Członkowie zespołu badawczego z Uniwersytetu Kalifornijskiego, nefrolog William H. Fissel oraz profesor medycyny w Vanderbilt University Medical Center powiedzieli, że wynalazek da nadzieję milionom osób, które muszą poddawać się dializom.

Mikroczip, który znajduje się w bionerce został wykonany z użyciem technologii stosowaną w podzespołach komputerowych. Jak się okazało, mikroczipy doskonale sprawdzają się w roli filtrów. Każde urządzenie będzie miało około 15 tego typu podzespołów, które będą działać jako „rusztowanie” utrzymujące żywe komórki nerkowe. Te komórki będą imitować aktywność żywej nerki.

 

Najważniejszą zaletą bionicznej nerki jest to, że współczynnik odrzucenia „organu” wynosi zero. Wynalazek działa z pełną skutecznością, a dodatkowo reguluje ciśnienie krwi. Jednak dodatkowym wyzwaniem, które stoi przed naukowcami jest przepuszczenie krwi przez urządzenie bez uszkodzenia jej lub powodowania skrzepów.

Projekt otrzymał grant w wysokości 6 milionów dolarów od Narodowego Instytutu Zdrowia w 2015 r. Sukces prototypu bionicznej nerki oznacza, że ​​naukowcy z pewnością będą dążyć do przeprowadzenia testów na ludziach. Pierwsze próby mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika matt

ja też chciałbym się

ja też chciałbym się dowiedzieć więcej o tej nercę i chętnie z niej skorzystam 

0
0
Portret użytkownika Jachimowska

Mąż od dawna, właściwie od

Mąż od dawna, właściwie od dzieciństwa chorował na nerki. Jest po wielu operacjach. Nie ma juz swoich nerek. Miał dwa przeszczepy - jedem utrzymał się 22 lata, drugi 8 lat (zarażony pseudomonas aeruginosa). Obecnie jest zawieszony na liście oczekujących na trzeci przeszczep, bo stan zdrowia pogarsza się. Ostatnio pojawiają się problemy z dializowaniem, bo to trwa już 6 lat, a wcześniej, przed pierwszym przeszczepem, też była dializa. Stają cewniki. Dnia 22 stycznia 2019r. miał operację łączenie żyły z tętnicą (przetoka), bo cewniki (były już trzy) siadają. Gdy przeczytaliśmy o nerce bionicznej pojawiło się światełko w tunelu. Mąż jest gotowy na taki test wszczepienia nerki bionicznej. Zdaje sobie sprawę, że to może ostatnia deska ratunku aby żyć. Ale czy jest szansa? Bardzo prosimy o odpowiedź.

0
0

Skomentuj