Powstał nowy lek, który szybko odwraca skutki utraty pamięci

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kanadyjscy naukowcy stworzyli eksperymentalny lek, który podobno bardzo szybko poprawia pamięć i nastrój. Nowy środek był dotychczas testowany na zwierzętach, ale już wkrótce odbędą się testy kliniczne z udziałem ludzi.

 

Kwas gamma-aminomasłowy (GAMA) jest głównym neuroprzekaźnikiem ośrodkowego układu nerwowego. Jego nieprawidłowa praca może przyczyniać się do rozwoju licznych zaburzeń psychicznych. Leki benzodiazepinowe pozwalają regulować układ GABA-ergiczny.

 

Naukowcy z Centre for Addiction and Mental Health w Toronto opracowali kilka nowych molekuł, które zostały oparte o leki benzodiazepinowe pod względem struktury, lecz zostały odpowiednio ulepszone, aby lepiej celowały w konkretne obszary ludzkiego mózgu. Badacze pracują nad nowym lekiem, który będzie efektywnie zwalczał zły nastrój spowodowany wiekiem oraz problemy z pamięcią, wywołane zakłóceniami w układzie GABA-ergicznym.

Testy na myszach wykazały, że nowy lek skutecznie poprawiał pamięć wśród starszych gryzoni już w ciągu godziny od podania, a jego codzienne podawanie na przestrzeni ponad dwóch miesięcy spowodowało odrost komórek nerwowych. Naukowcy twierdzą, że ich eksperymentalny lek pozwolił wręcz odmłodzić mózgi starszych myszy.

 

Teraz trwają przygotowania do badań klinicznych z udziałem ludzi. Zespół musi wykazać, że nowy lek jest bezpieczny i skuteczny. Badania na starszych pacjentach z problemami natury psychicznej mogą odbyć się w ciągu dwóch lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj