Siedem domowych sposobów na suchą skórę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niezależnie od tego, czy suchość skóry wynika z procesu starzenia, kondycji skóry, czy z czynników środowiskowych, jest to uciążliwa dolegliwość. Nieleczona suchość skóry może powodować powstawanie pęknięć, a to często prowadzi do infekcji. Na przestrzeni wieków opracowano wiele domowych sposobów na zaradzenie temu problemowi.

 

  1. Olej słonecznikowy

Badania sugerują, że olej słonecznikowy można stosować jako domowy środek nawilżający skórę. Nie dotyczy to już na przykład oliwy z oliwek, która może działać podrażniająco, co jedynie zaogni powstały problem.

 

  1. Olej kokosowy

Inny naturalny olej, który działa dobrze w przypadku leczenia przesuszonej skóry. W badaniu z 2014 roku stwierdzono, że olej kokosowy znacząco poprawia nawilżenie skóry, a także zwiększa ilość lipidów na jej powierzchni. Olej kokosowy posiada również właściwości zmiękczające skórę.

 

  1. Kąpiel owsiana

Maseczka z płatków owsianych jest kolejnym naturalnym sposobem na nawilżenie skóry. Dodanie sproszkowanej mąki owsianej do kąpieli lub używanie kremów z jej zawartością może skutecznie zażegnać problem przesuszonej skóry.

  1. Picie mleka

Badania z 2015 roku sugerują, że dieta zawierająca mleko może przyczynić się do poprawy nawilżenia skóry. W tej kwestii potrzebne są dalsze badania, ponieważ taki potencjał wykazano jedynie na myszach.

 

  1. Miód

Przegląd badań przeprowadzonych w 2012 roku wskazuje na nawilżające właściwości miodu. Oprócz tego miód działa także przeciwzapalnie, co czyni go idealnym środkiem do domowej pielęgnacji ciała.

 

  1. Wazelina

Jest od lat stosowanym środkiem nawilżającym. W 2017 roku odkryto, że wazelina działa szczególnie w przypadku skóry przesuszonej z powodu starzenia.

  1. Aloes

Według badań przeprowadzonych w 2003 roku aloes to także dobre rozwiązanie na wyleczenie suchości skóry. Najlepiej sprawdza się nałożenie jego warstwy na daną partię ciała, a następnie zabezpieczenie go warstwą materiału, aby dobrze się wchłonął.

 

Do przesuszenia skóry mogą przyczynić się takie działania jak: golenie się bez korzystania z żelu do golenia lub przy użyciu tępych nożyków, drapanie skóry, zbyt częste kąpiele, zbyt gorąca woda podczas kąpieli, używanie kosmetyków zawierających alkohol, częsty kontakt z detergentami oraz brak ochrony ciała przed przeciągiem/wiatrem.

 

Zwykle przesuszeniu skóry można zaradzić domowymi metodami lub kosmetykami dostępnymi w drogeriach i aptekach bez recepty. Jeśli jednak do suchości skóry dochodzą takie objawy jak: czerwone plamy, krwawienie, infekcja bakteryjna, obrzęk, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj