Soja może zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Często mówi się o korzyściach zdrowotnych ze spożywania soi. Jednak najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym International Journal of Cancer wskazują na to, że dla mężczyzn jedzenie soi oraz innych pokarmów bogatych w izoflawony może zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty.

 

Dieta ma istotny wpływ na ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Przykładem może być zeszłoroczny artykuł opublikowany w Medical News Today, który twierdzi, że regularne spożywanie przetworzonych węglowodanów koreluje z wyższym odsetkiem występowania raka prostaty. Jeszcze inne badania łączą z nim dietę wysokotłuszczową.

 

Dr Jianjun Zhanga z Fairbanks School of Public Health na Uniwersytecie Indiana uważa, że także zawarte w soi izoflawony – hormony naturalnie występujące u kobiet w okresie menopauzy – mogą mieć duży wpływ na rozwój raka prostaty.

 

Produkty sojowe, takie jak miso, tempeh oraz tofu zawierają najwyższe stężenia izoflawonów. Badania wykazały, że spożywanie tych produktów spożywczych może mieć różny wpływ na zdrowie. Niektórzy naukowcy uważają, że wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, jeszcze inni twierdzą, że ryzyko to jest zmniejszane.

Aby dowiedzieć się, czy izoflawony w diecie mają wpływ na ryzyko zachorowania na raka prostaty, dr Zhang oraz jego współpracownicy przeanalizowali dane medyczne na temat 27 tysięcy mężczyzn, którzy uczestniczyli w badaniu nowotworów. Badacze zidentyfikowali ponad 2,5 tysiąca przypadków nowotworu gruczołu krokowego w okresie 11,5 roku. 287 przypadków stanowił zaawansowany rak prostaty.

 

Badani mężczyźni wypełniali ankiety dotyczące ich nawyków żywieniowych. Naukowcy wykorzystali dane z kwestionariuszy do oceny spożycia żywności bogatej w izoflawony. Wykazano wyraźną korelację między wysokim spożyciem izoflawonów a występowaniem zaawansowanego raka prostaty.

„Przeprowadzone przez nas badanie przedstawia nowe dowody na to, że spożywanie izoflawonów może mieć zły wpływ na zdrowie mężczyzn” – podsumowuje dr Jianjun Zhang – „Planujemy potwierdzić nasze założenia w badaniach nad różnymi populacjami o odmiennych nawykach żywieniowych”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj