Twój budzik może przesądzać o jakości całego dnia

Kategorie: 

Źródło: Ascension Seton

Najnowsze badania dowodzą, że dźwięk porannego budzika ma ogromne znaczenie wobec naszego nastroju w ciągu całego dnia. Ciekawe okazało się również to, jakie rodzaje budzików najbardziej służą naszemu samopoczuciu.

Od czasu, gdy niemal każdy z nas używa smartfona, zyskaliśmy nieograniczony dostęp do różnych dźwięków budzika. Można zatem zadać sobie pytanie, jaki dźwięk budzika sprawi, że obudzimy się w lepszym nastroju, z większym zapałem do dnia pełnego pracy i obowiązków? Odpowiedź na nie starano się znaleźć podczas badania przeprowadzonego przez The Royal Melbourne Institute of Technology w Melbourne.

Zdaniem badaczy zły sposób pobudki może obniżyć wydajność pracy człowieka nawet przez kolejne 4 godziny. Co ciekawe, nie dotyczy to samej pory pobudki i czasu poświęconego na sen, ale także tego, jaki dzwonek nas obudzi. Okazuje się, że zamiast klasycznych dzwonków znacznie lepiej wybrać bardziej skomplikowane, rytmiczne melodie.

Badania przeprowadzono na 50 uczestnikach, których sen podlegał szczegółowym pomiarom. W szczególności zwrócono uwagę na wpływ trybu drzemki i kolejnych budzików, które po niej następują. Naukowcy zauważyli, że im dłuższa była drzemka uczestników badania, tym bardziej negatywnych uczuć doświadczali oni podczas słyszenia kolejnego budzika.

Co ciekawe, osoby, które na pobudkę wybierały bardziej melodyjne alarmy, rzadziej włączały drzemkę w swoich telefonach. Z kolei uczestnicy badania preferujący klasyczne dźwięki budzika znacznie chętniej korzystali z tej opcji. Różnice dostrzeżono także w emocjach towarzyszących pobudkom. Zwyczajnie przyjemniejsze dla uszu budziki okazały się skuteczniejszą motywacją dla porannego wstawania.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj