Udowodniono, że joga działa na umysł lepiej od spacerów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wiadomo, że joga pomaga w zmniejszeniu objawów depresji, lęków oraz padaczki. Leczenie farmakologiczne tych zaburzeń jest wykonywane przy udziale leków stymulujących kluczowe neuroprzekaźniki. Na podstawie badań stwierdzono, że za pomocą jogi stymulacja neuroprzekaźników w mózgu wzrasta średnio o 27 %.  

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie przeprowadzili eksperyment z udziałem 34 ochotników w wieku 18-45 lat, którzy przynajmniej od trzech miesięcy nie praktykowali jogi oraz nie mieli syndromów neuropsychiatrycznych. Uczestnicy przeszli testy psychologiczne po czym zostali podzieleni na dwie grupy.

 

Jedna grupa przez 12 tygodni uczestniczyła w trzech 60-minutowych sesjach jogi tygodniowo. Ćwiczenia w ciągu pierwszych czterech tygodni prowadzono pod nadzorem instruktora, a następnie uczestnicy wykonywali je samodzielnie. Druga grupa poświęcała taki sam czas na spacery, ze średnią prędkością 2,5 kilometrów na godzinę.

Aktywność neuroprzekaźników oceniano za pomocą spektroskopii rezonansu magnetycznego (MRS), badanie przeprowadzano przed eksperymentem oraz po 12 tygodniach, po odbyciu ćwiczeń jogi lub pieszych wycieczek. Analiza wykazała, że po zakończeniu eksperymentu grupa praktykująca jogę osiągnęła lepsze efekty w samopoczuciu względem grupy spacerującej.

 

U osób uprawiających jogę odnotowano także gwałtowny wzrost neuroprzekaźników, co ma być odpowiedzialne za lepszy nastrój i obniżenie lęku. Według autorów, wyniki wskazują, że joga może być stosowana w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz lękowych. Naukowcy nie wykluczają także, że konkretne ćwiczenia oddechowe są silnie powiązane z pozytywnym wpływem jogi na zdrowie psychiczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj