Spożywanie ogórków jest szczególnie zalecane w czasie ciąży

Kategorie: 

Ogórek zajmuje czwarte miejsce na liście najczęściej uprawianych warzyw na całym świecie. Ale czy jest to warzywo bezpieczne dla kobiet w ciąży? Ogórki mogą powodować reakcje alergiczne niepożądane podczas ciąży, ale pamiętać jednak należy, że w żywieniu człowieka plusy przewyższają czasem minusy.

 

Jakie korzyści mogą dać ogórki kobietom w czasie ciąży? Ogórki to pożywienie niskokaloryczne, więc ich spożywanie nie przyczynia się do zwiększenia masy ciała i zapobiega otyłości. Skórki ogórka stanowią doskonałe źródło błonnika, który przeciwdziała zaparciom i chroni organizm przed rozwojem hemoroidów. Ogórki zawierają potas, który jest wewnątrzkomórkowym elektrolitem odpowiedzialnym za zrównoważone ciśnienie w kobiecym ciele. 

 

Naukowcy odkryli w ogórkach liczne związki tj. beta - karoten, witaminy A i C, luteinę i zeaksantynę. Zwiększają one odporność ciężarnych kobiet. Ich organizmy lepiej radzą sobie z infekcjami. Ogórki są również źródłem witaminy K, która zapewnia wytrzymałość kości i stawów. Innymi ważnymi składnikami odżywczymi w masie tych zielonych warzyw jest kwas foliowy, witaminy B1, B2, B3, cynk, potas, magnez, wapń i żelazo. Zapewniają one pełen, zdrowy rozwój i wzrost płodu.

 

A jakie są przeciwwskazania w spożywaniu ogórków w czasie ciąży? Świeże ogórki mogą powodować działania niepożądane tj.  nagromadzeniu gazu jelitowego, niestrawność, wzdęcia, odbijanie itp. Liczyć się należy z objawami alergicznymi. Ogórki działają moczopędnie, co może oznaczać częstsze oddawanie moczu.

 

Ogórki orzeźwiają i mają korzystny smak, ale należy sprawdzać źródło ich pochodzenia. Niewskazane jest kupowanie ogórków pochodzących z zagranicy lub tych szklarniowych. Najwięcej pożytecznych efektów da jedzenie ogórków, hodowanych bez chemikaliów w skromnych, krajowych uprawach na obszarach wiejskich.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem