Botoks jest w stanie przeniknąć do układu nerwowego

Kategorie: 

freeimages.com

Botulinotoksyna, znana jako jad kiełbasiany, to bardzo silna neurotoksyna i jest jedną z najsilniejszych trucizn organicznych. Zatrucie jadem kiełbasianym to ciężka choroba, która atakuje m.in. system nerwowy - podaje "The Journal of Neuroscience".

 

Toksyna botulinowa typu A (Botoks) jest aktywnie wykorzystywana w medycynie i kosmetologii. Preparat zmniejsza zmarszczki i łagodzi ataki migreny. Naukowcy w dalszym ciągu podają informacje o innych korzystnych właściwościach botoksu. Na przykład, naukowcy z Norwegii przeprowadzili na eksperyment, który udowodnił, że botoks pomaga zmniejszyć wagę ciała.


Okazuje się jednak, że nawet podczas zwykłych zabiegów kosmetycznych, zastosowany miejscowo botoks przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Na razie nie udało się odkryć żadnych niekorzystnych efektów takiego uwalniania się toksyny botulinowej do ciała. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże zrozumieć mechanizm rozwoju niektórych chorób wirusowych. Udało im się bowiem zauważyć, że botoks przemieszcza się po organizmie w podobny sposób, jak niektóre wirusy, tj. wirus wścieklizny i wirus Zachodniego Nilu (WNV).

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj