Czy cukrzycy mogą jeść jabłka?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jabłka z pewnością można zaliczyć do zdrowych przekąsek, jednak czy mogą je spożywać także osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą? Jak twierdzi Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków, jabłka, mimo wysokiej zawartości cukru oraz węglowodanów, mogą być elementem diety cukrzyków zarówno typu 1, jak i typu 2.

<--break->

 

Choć jabłka zawierają cukier, nie jest to substancja porównywalna z słodzikami sztucznie dodawanymi do słodyczy. Ponadto, owoce mają w swoim składzie także błonnik i inne, cenne składniki odżywcze.

 

Osoby chorujące na cukrzycę powinny kontrolować ilość spożywanych przez siebie węglowodanów, aby utrzymywać stabilny poziom cukru przez krwi. Przykładowo warto wówczas wiedzieć, że w średniej wielkości jabłku jest około 25 g węglowodanów, z czego 19 g stanowi cukier.

 

Większość cukru w jabłku to fruktoza, która znacząco różni się od cukru rafinowanego, który występuje w ciastkach i czekoladzie. Co więcej, niedawne badania, które opublikowano w czasopiśmie naukowym American Journal of Clinical Nutrition, wykazały, że całkowite zastąpienie glukozy oraz sacharozy poprzez fruktozę doprowadza do zmniejszenia poziomu cukru oraz insuliny we krwi.

Nie warto całkowicie eliminować z diety owoców takich, jak jabłka, także z powodu ich dodatkowych właściwości odżywczych. Przykładowo jabłka są bogatym źródłem witamin A i C, a także przeciwutleniaczy i minerałów. Najwięcej korzyści dla naszego zdrowia przyniesie spożywanie surowych owoców. Oprócz jabłek, warto spożywać także: truskawki, maliny, jeżyny, winogrona, porzeczki, jagody oraz żurawinę.

 

Specjaliści zalecają jednak, aby jeść owoce z umiarem, a także obserwować samopoczucie występujące po konkretnych posiłkach. Nawet wśród cukrzyków wrażliwość na cukier może być zróżnicowana.

 

Diabetykom odradza się za to picie soków owocowych, które w przeciwieństwie do samych owoców, mają znacznie wyższe stężenie cukru – wystarczy tylko pomyśleć, ile pomarańczy trzeba wycisnąć, aby uzyskać jedną szklankę soku. Jeszcze gorszym rozwiązaniem są soki owocowe, które zawierają sztucznie dodane słodziki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj