Kategorie:
Na dużych wysokościach ludzkie ciało dostosowuje się do głodu tlenowego i, jak zauważono, zmiany te są korzystne dla zdrowia. Amerykańscy naukowcy z University of Colorado postanowili zbadać dokładniej właściwości górskiego powietrza.
Aby uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, biolodzy przebywali na wysokości ponad pięciu kilometrów powyżej morza, a następnie badali zmiany zachodzące w organizmie, przechodząc różne testy. Górskie powietrze zawiera prawie dwukrotnie mniej tlenu niż to na poziomie morza. Przez długi czas sądzono, że organizm przystosowuje się do tego, aktywnie wytwarzając nowe krwinki czerwone.
Jednak by wyprodukować wystarczającą liczbę takich komórek potrzeba tygodni, a ludzie czują się komfortowo w momencie przebywania w górach. Naukowcy odkryli, że mechanizm biologiczny adaptacji organizmu na dużych wysokościach jest znacznie trudniejszy niż wydawało się do tej pory. Zawarte w cytoplazmie erytrocyty hemoglobiny zmieniają się w szczególny sposób, co pozwala na lepsze wiązanie tlenu i stąd dobre samopoczucie, a także większe pokłady energii.
Ciało zaczyna dostosowywać się do nowych warunków już pierwszego dnia, a zmiany utrzymują się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po tym jak osoba zeszła z gór. Eksperci uważają, że dane te mogą znaleźć zastosowanie w medycynie, jak również okazać się przydatne dla turystów i fanów narciarstwa. Badania zostały zaprezentowane na łamach naukowych publikacji Journal of Proteome Research.
Skomentuj