Czy sztuczne oświetlenie jest dobre dla zdrowia?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Eksperci informują o korzyściach zdrowotnych ukrytych w sztucznym oświetleniu. Budzi nas lepiej niż kawa, ale ma też swoje wady.

 

 

Większość z nas spędza prawie połowę swojego życia otaczając się sztucznym oświetleniem. Od sprawdzania wiadomości na smartfonie po oglądanie telewizji lub czytanie książki przy lampce nocnej. Wszystkie te zdobycze epoki rozkwitu technologii pozwalają nam na odrobinę dłuższy dzień.

Jednakże wystawienie na działanie sztucznego oświetlenia zakłóca okołodobowy rytm organizmu, mając również negatywny wpływ na zdrowie. Jasne światło sztucznie hamuje produkcję melatoniny, hormonu zmęczenia, przez co trudniej nam zasnąć. Za najbardziej niebezpieczne światło jest uznawane to produkowane przez smartfony i urządzenia elektroniczne.

Nie jest zalecane używanie lamp energooszczędnych, tabletów, telefonów i jakichkolwiek urządzeń z niebieskawą poświatą ekranu przed snem. Ciepłe światło, np. żarówki elektrycznej, będzie znacznie bardziej wskazane. Badania dowiodły, że niebieskie oświetlenie zwiększa poziom energii u człowieka bardziej niż kawa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj