Kolor oczu może mieć związek z depresją sezonową

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania wykazują, że osoby o ciemnych oczach najczęściej cierpią na depresję sezonową. Objawy sezonowych zaburzeń afektywnych to obniżenie nastroju, wzmożoną senność, wycofanie społeczne oraz zwiększoną chęć na produkty zawierające skrobię.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie Open Access Journal of Behavioral Science & Psychology dotyczyło 175 badanych. Uczestnicy otrzymali kwestionariusze, które pozwoliły naukowcom oszacować odchylenia w jakości snu, poziomie energii, wadze, a także apetycie w miesiącach jesiennych i zimowych.

 

Ocena ankiet pokazała, że osoby o jasnych oczach uzyskały znacznie lepsze wyniki w kwestionariuszu oceny samopoczucia, niż osoby o ciemnych oczach. Potwierdziło to wcześniejsze badania, w których stwierdzono, że osoby o ciemnych oczach są bardziej podatne na depresję ze względu na różnicę w ilości światła, jaką mogą przetwarzać ich oczy.

Autor wyjaśnia, że ​​ludzie o szarym lub niebieskim kolorze tęczówki są bardziej wrażliwi na światło. Oznacza to, że potrzebują mniej światła, aby komórki siatkówki przetwarzały bodźce wzrokowe. W efekcie osoby te nie uwalniają tak dużo melatoniny jak ludzie o ciemnych oczach w sezonie jesienno-zimowym.

 

Naukowcy podkreślają, że kolor oczu nie jest jedynym czynnikiem, który może prowadzić do depresji sezonowej. Ludzie, którzy spędzają zbyt wiele czasu w pomieszczeniach, są również narażeni na ryzyko zachorowania. Badacze podkreślają, że skutecznym środkiem zapobiegawczym mogą być spacery oraz ruch na świeżym powietrzu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj