Kwaśne herbaty owocowe mogą szkodzić naszym zębom

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Częste picie napojów takich, jak herbata owocowa lub smakowa woda, może przyczynić się do kwasowej erozji szkliwa, twierdzą specjaliści. Szczególnie niebezpieczne dla stanu naszego uzębienia jest powolne sączenie tego rodzaju płynów.

 

Mycie zębów tylko częściowo zapobiega erozji szkliwa – równie ważne są nasze nawyki żywieniowe. Przykładowo to, w jakim tempie spożywamy owoce, czy nie trzymamy ich zbyt długo w jamie ustnej. Ale liczy się nie tylko to co jemy – regularne picie wody z cytryną także źle wpłynie na nasze szkliwo, podobnie jak herbaty owocowe.  

 

Lekarze wymieniają najpopularniejsze i zarazem szkodliwe dla naszego uzębienia napoje o kwaśnym odczynie: alkohol, herbaty owocowe, woda smakowa, koncentraty owocowe oraz słodzone napoje. Za to neutralne dla zdrowia naszych zębów są: czysta woda, herbata, kawa, mleko oraz woda gazowana.

Radą dla osób, które nie są w stanie pożegnać się ze swoimi ulubionymi napojami może być picie ich do posiłku, gdy nasza ślina bardziej neutralizuje kwas w nich zawarty, lub picie ich przez słomkę, gdy płyn nie ma tak silnego kontaktu z naszymi zębami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj