Naukowcy opracowali lek, który może zapobiegać przybieraniu na wadze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Yale University znaleźli sposób na ograniczenie wchłaniania tłuszczu przez jelita, co może ułatwić chudnięcie. Badacze zidentyfikowali dwa geny w komórkach jelitowych, które po usunięciu powodują mniejsze wchłanianie tłuszczu.

 

Badania, opublikowane w czasopiśmie Science, dotyczyły podawania myszom określonego leku, który blokuje produkcję białka, zwanego czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego A lub VEFG-A. Blokowanie go uniemożliwia dotarcie tłuszczu do małych naczyń limfatycznych, a tym samym ogranicza jego wchłanianie.

Leki takie jak wspomniane wcześniej VEFG-A są już stosowane w leczeniu pacjentów z jaskrą i są również testowane pod kątem innych chorób. Co więcej, niskie poziomy VEGF wiązały się w przeszłości z utratą masy ciała u pacjentów z rakiem piersi.

 

Badania nad działaniem leku są jednak jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Ograniczenie wchłaniania tłuszczu może mieć niezamierzone konsekwencje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na przykład, może to upośledzić wchłanianie niezbędnych składników odżywczych zawartych w tłuszczach lub mieć negatywny wpływ na komórki układu odpornościowego.

Mimo to, badanie otwiera nowe możliwości opracowywania leków leczących otyłość oraz może zachęcić naukowców do poszukiwania coraz nowszych rozwiązań w tej dziedzinie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj