Naukowcy potwierdzają dziedziczenie bezsenności

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dzięki zidentyfikowaniu pewnych mutacji genetycznych udało się potwierdzić, że bezsenność jest dziedziczna. Badania, które przeprowadzono należą do największych w swojej dziedzinie i być może pomogą w znalezieniu nowych metod leczenia bezsenności.

 

Bezsenność dotyka około 10-20% osób dorosłych na całym świecie i może mieć poważny wpływ na ludzkie zdrowe i samopoczucie. Przewlekła bezsenność została powiązana z chorobami serca oraz cukrzycą typu 2, a także z niektórymi chorobami psychicznymi, takimi jak zespół stresu pourazowego.

 

Wiele osób przyjmuje, że bezsenność to po prostu trudność z zaśnięciem w nocy. Jednak istnieje znacznie więcej objawów tego schorzenia – jest to między innymi ciągłe budzenie się w nocy, niezdolność do ponownego zasypiania po przebudzeniu i przewlekłe zmęczenie.

 

Nawet połowa weteranów wojennych doświadcza problemów z bezsennością – twierdzą naukowcy odpowiedzialni za badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Molecular Psychiatry. Dlatego też przeprowadzono badania DNA u ponad 33 tysięcy żołnierzy, aby sprawdzić, w jaki sposób geny wiążą się z problemami ze snem.

Naukowcy odkryli, że bezsenność może być dziedziczna – co potwierdzono między innymi podczas badań z udziałem bliźniąt. Co więcej odkryto, że bezsenność wiąże się z pewnymi zaburzeniami w chromosomie 7 i chromosomie 9.

 

Stwierdzono także, że istnieje silny związek genetyczny między bezsennością a cukrzycą typu 2, a u osób pochodzenia europejskiego łączy się to także z depresją. Należy jednak pamiętać, że nasze geny to nie jedyne źródło bezsenności – bardzo często jest to skutek stylu życia, na przykład z powodu nadmiernego spożycia kofeiny, nieregularnych godzin pracy, niektórych leków, przewlekłego bólu oraz chorób i schorzeń, takich jak astma.

 

Obecne metody leczenia bezsenności obejmują stosowanie leków nasennych, terapii poznawczo-behawioralnej oraz technik relaksacyjnych. Być może w przypadku bezsenności uwarunkowanej genetycznie powstaną nowe lekarstwa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj