Nawet krótkie spacery mogą znacznie wydłużyć życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie opublikowane w Amerykańskim Dzienniku Medycyny Prewencyjnej sugeruje, że nawet krótkie spacery mogą znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci, w porównaniu z całkowitym brakiem ruchu.

 

Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej zalecają, aby osoby dorosłe wykonywały co najmniej 150 minut wysiłku fizycznego w ciągu tygodnia, lub 75 minut, jeśli jest to intensywna aktywność fizyczna. Niektóre z korzyści zdrowotnych w wyniku takich praktyk obejmują zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci, na przykład w wyniku chorób układu krążenia, udaru, raka, cukrzycy typu 2 i osteoporozy.

 

Zdrowie psychiczne także jest w znacznej mierze uzależnione od aktywnego trybu życia – ćwiczenia poprawiają funkcjonowanie poznawcze i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób psychicznych, takich jak depresja. 

W najnowszych badaniach postanowiono skupić się na najbardziej powszechnej aktywności fizycznej – chodzeniu. Badanie wykazało, że spacer, nawet poniżej czasowych zaleceń, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnej śmierci.

 

Naukowcy zbadali dane pochodzące od prawie 140 tysięcy osób. Wśród uczestników 6-7% stwierdziło, że nie wykonuje żadnej, umiarkowanej czy intensywnej, aktywności fizycznej. Za to około 93% pozostałych uczestników stwierdziło, że regularnie spaceruje, chociaż u prawie połowy z nich była to jedyna wykonywana aktywność fizyczna.

Badanie wykazało, że osoby spacerujące posiadały niższe ryzyko wystąpienia przedwczesnej śmierci. Ponadto, spacer w ramach czasowych zaleceń wykonywania aktywności fizycznej lub dłuższy, zmniejszał ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego aż o 20%. Stwierdzono również, że ponad 6 godzin spaceru w ciągu tygodnia przekłada się na o 35% niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu oddechowego.

 

Naukowcy określają spacer jako idealną aktywność fizyczną, ponieważ jest ona łatwa, wygodna, nie wymaga żadnego sprzętu ani treningu, a na dodatek może być wykonywana w każdym wieku. Tymczasem prawie 27% osób w wieku od 65 do 74 lat i ponad ¼ osób w wieku od 50 do 64 lat twierdzi, że nie wykonuje żadnych aktywności fizycznej. Badacze mają nadzieję, że ich dowody naukowe zachęcą osoby starsze do większej mobilności.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj