Noszenie aparatu słuchowego zmniejsza ryzyko demencji i depresji w podeszłym wieku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Problemy ze zdrowiem psychicznym, które dotykają osoby starsze, to nie tylko skutek genetyki, ale również obranego stylu życia. Stale dowodzi się, że ryzyko demencji i depresji w podeszłym wieku można ograniczyć, jeśli dana osoba posiada bliskie relacje z innymi ludźmi, zdrowo się odżywia, a także nie zaprzestaje wykonywania wysiłku fizycznego. Kolejne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dodatkowo wskazują, że demencja bądź depresja u osób starszych może być wynikiem pogorszonego słuchu, dlatego warto nosić aparat słuchowy.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym American Geriatrics Society wykazało, że osoby w podeszłym wieku, które noszą aparaty słuchowe, rzadziej chorują na demencję i depresję. Choć nie można jednoznacznie wskazać, że aparaty słuchowe zapobiegają chorobom psychicznym, to z pewnością dowiedziono, że opóźniają one pogorszone funkcjonowanie poznawcze. Z tego powodu osoby starsze unikają ogólnego otępienia umysłowego i mogą przeżyć starość w znacznie lepszej kondycji od ludzi, którzy mimo problemów ze słuchem zrezygnowali z noszenia aparatów słuchowych.

Do wyżej opisanych wniosków naukowcy doszli na podstawie danych na temat 115 tys. osób, które przekroczyły 66 rok życia i posiadały problemy ze słuchem. Stan zdrowia uczestników badania śledzono przez kolejne 3 lata, nadzorując ewentualne oznaki otępienia, depresji, zaburzeń lękowych i urazów wynikających z upadku.

Na podstawie otrzymanych wyników ustalono, że noszenie aparatu słuchowego zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji, w tym choroby Alzheimera, aż o 18%. W przypadku depresji lub zaburzeń lękowych noszenie aparatu słuchowego wiązało się z o 11% obniżonym ryzykiem. Lepsza okazała się także koordynacja ruchowa seniorów noszących aparaty słuchowe – odsetek doświadczanych przez nich upadków był o 13% niższy.

Eksperci sugerują, że niedosłuch zwykle wiąże się z pewnego rodzaju izolacją społeczną i to właśnie ona może negatywnie wpływać na zdrowie poznawcze osób starszych. Rzadsze kontakty społeczne i mniejsza ilość bodźców dla mózgu zaczynają skutkować otępieniem. Odmienne wytłumaczenie dla uzyskanych przez naukowców wyników to powiązanie demencji z pogorszonymi impulsami nerwowymi odpowiadającymi za słuch – wówczas to zwyrodnienie nerwowe staje się przyczyną chorób psychicznych. Obie hipotezy mają jednak wspólny wniosek – noszenie aparatu słuchowego przez osoby w podeszłym wieku nie tylko znacznie poprawi komfort ich codziennego życia, ale również zmniejszy ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj