Odkryto w jaki sposób mózg przetwarza dobre i złe doświadczenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W nowym badaniu naukowcom udało się ustalić obszary mózgu, które przetwarzają dobre i złe emocje odnośnie przedmiotów oraz doświadczeń. Neurolog z MIT, Kay Tye sądzi, że nowe odkrycia rzucają światło na zachodzące procesy mózgowe, których neurolodzy do tej pory nie rozumieli podczas leczenia zaburzeń psychicznych.

 

W 2016 roku zespół naukowy neurologów z MIT odkrył, że wewnątrz ciała migdałowatego – obszaru odpowiedzialnego między innymi za nasz nastrój – występują neurony, które przypisują dobre lub złe emocje. Jest to niezwykle ważne dla ludzkiej codziennej egzystencji - na przykład po to, abyśmy pamiętali, jakie pokarmy są dla nas dobre lub co stanowi dla nas zagrożenie.

 

Najnowsze badanie koncentruje się na szczególnym odcinku ciała migdałowatego, zwanym basolateral amygdala (podstawno-boczne ciało migdałowate). Zespół naukowców wytresował myszy, aby kojarzyły smaczny pokarm z pewnym neutralnym dźwiękiem, a niesmaczny pokarm z innym nieco niższym tonem. Następnie analizowano reakcje zwierząt podczas odtwarzania tych dwóch dźwięków. To pozwoliło na szczegółową analizę aktywności neuronów wewnątrz mózgu gryzoni. 

Naukowcy odkryli, że w obrębie podstawno-bocznego ciała migdałowatego istnieją wyraźne zróżnicowane obszary, które łączą się z innymi rejonami mózgu podczas reakcji na negatywne i pozytywne bodźce.

 

Pod koniec eksperymentu naukowcy odnotowali, że przeanalizowali pracę ponad 1600 neuronów. W ramach badań podkreślono trzy różne typy przekaźników, które docierają do różnych części mózgu w zależności od niesionej informacji. Co ciekawe, odnotowano także sporadyczne mieszanie się ze sobą neuronów.

 

Mimo, że badania dopiero nadgryzają temat reagowania mózgu na emocje, naukowcy sądzą, że może to prowadzić do przełomu w opracowaniu skuteczniejszego leczenia chorób psychicznych oraz uzależnień. Na przykład odczuwany niepokój może być wynikiem zaburzenia w pracy neuronów, które dostarczają informacje o emocjach do nieprawidłowych obszarów mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ???

Problemem jest np. Percepcja

Problemem jest np. Percepcja Sytłacyjna na bodźce (zdarzenia, obrazy, ćwieki, smak itd. - wszystko) i "zrozumienie świata, sytuacji, technik, możliwości". A to co się dzieje z neuronami to sposób "natury" na stawianie czoła "możliwością" rzeczywistości w każdym aspekcie i organizacja pracy neuronów.

0
0

Skomentuj