Pamiętajmy o piciu wody. Odwodnienie upośledza pracę mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Odwodnienie wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale także na sprawność umysłową - jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Georgia Institute of Technology w Atlancie.

 

Według najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie Medicine & Science in Sports & Exercise, odwodnienie upośledza wydajność poznawczą, szczególnie w zadaniach wymagających skupienia i koordynacji ruchowej. Problemy z koncentracją mogą wystąpić przy deficycie przekraczającym 2% masy ciała.

Kiedy ludzie są delikatnie odwodnieni, nie radzą sobie tak dobrze z zadaniami, które wymagają dużej uwagi” – powiedziała dyrektor laboratorium Georgia Tech, Mindy Millard-Stafford.

 

Gdy badana grupa była odwodniona, większość osób coraz częściej popełniało błędy w zadaniach wymagających uwagi, na przykład przy naciskaniu przycisków z różnymi wzorami przez kilka minut. Jest to zadanie porównywalne z koncentrowaniem się podczas długiego spotkania, czy jazdy samochodem.

Naukowcy uważają, że odwodnienie może prowadzić do poważnych wypadków, szczególnie w upały, gdy ludzie intensywnie się pocą i pracują np. z niebezpiecznymi maszynami. Osoby chcące zachować odpowiednią sprawność fizyczną i psychiczną powinny regularne pić wodę, szczególnie w upalne dni.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj