Poranna hipoglikemia – jak jej zaradzić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niski poziom cukru we krwi w godzinach porannych zwykle występuje u osób stosujących leki na cukrzycę, ale może pojawiać się także z innych powodów. Zazwyczaj niski poziom cukru we krwi powodować uczucie słabości, a nawet zawroty głowy. Jak poradzić sobie z taką dolegliwością?

Normalny poziom cukru we krwi na czczo dla osoby z cukrzycą wynosi od 70 do 130 mg/dL. Kiedy poziom cukru we krwi spada poniżej 70 mg/dL, ludzie mogą odczuwać objawy hipoglikemii. Pojawiają się one nie tylko u diabetyków, ale także u osób:

  • zażywających leki przeciwcukrzycowe,
  • zażywających leki przeciw zapaleniu płuc, np. pantamidynę,
  • spożywających alkohol, szczególnie posiadając przy tym cukrzycę typu 1,
  • posiadających niewydolność narządu, głównie z powodu przewlekłej choroby nerek lub niedawnej operacji żołądka,
  • posiadających zaburzenia hormonalne,
  • posiadających nagły wzrost aktywności fizycznej,
  • doświadczających wymiotów lub biegunki
  • będących na diecie niskowęglowodanowej
  • w rzadkich przypadkach niski poziom cukru we krwi może być spowodowany nowotworami, które uwalniają insulinopodobne czynniki lub zużywają duże ilości glukozy.

Objawy hipoglikemii

Najczęstszym objawem spadku cukru we krwi jest ból głowy, jednak występuje także szereg innych symptomów. Najpowszechniejsze to:

- uczucie roztrzęsienia,

- wzmożona potliwość,

- utrata koordynacji,

- niepokój,

- drażliwość,

- wyczerpanie,

- zmęczenie,

- zawroty głowy,

- trudności w koncentracji,

- szybkie bicie serca,

- bladość,

- zmiany w osobowości,

- uczucie głodu,

- ból brzucha,

- nudności,

- bóle mięśni,

- rozmazany obraz.

Jeśli hipoglikemia nie jest leczona, jej objawy mogą się nasilić. Wówczas może dochodzić do utraty przytomności oraz drgawek.

 

Każdy, kto doświadcza niskiego poziomu cukru, powinien zgłosić się do lekarza. Osoby z niewydolnością narządową lub mające inne, poważne choroby, powinny wezwać pogotowie.

Leczenie

Leczenie hipoglikemii zależy od jej przyczyny. Gdy sprawcą jest głód, wystarczy spożyć posiłek bogaty w węglowodany, np. naleśniki z owocami. Dobrym sposobem będzie także wypicie szklanki soku owocowego, coca-coli lub zjedzenie batonika.

 

Osoby chore na cukrzyce mogą potrzebować zmiany dawkowania leków lub zmodyfikowania swojej diety. Takie decyzje powinny być jednak podejmowane w porozumieniu z lekarzem.

 

Gdy hipoglikemia jest spowodowana chorobą, taką jak zatrucie pokarmowe, należy pić duże ilości wody lub napoju elektrolitowego. W przypadku nieustępujących objawów wymiotów lub biegunki, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na uniknięcie porannej hipoglikemii jest prowadzenie zdrowej, regularnej diety. W tym przypadku należy unikać jadłospisów niskowęglowodanowych oraz objadania się przed snem, szczególnie produktami o dużej zawartości błonnika, który spowalnia wchłanianie glukozy.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj