Przejście na emeryturę znacznie osłabia pamięć krótkotrwałą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Coraz więcej ludzi z zachodnich społeczeństw cierpi na demencję i chorobę Alzheimera. Ciągle nie znamy skutecznych metod leczenia, a jednocześnie wiele czynników, także środowiskowych, może zaostrzyć problem. Okazuje się, że przejście na emeryturę może być jednym z nich.

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców University College London (UCL) wykazało, że kiedy ludzie przestają pracować, kognitywne funkcje mózgu zaczynają gwałtownie słabnąć. Przyczyną jest najprawdopodobniej nagły brak bodźców stymulujących pracę mózgu, dostarczanych każdego dnia w pracy.

 

Uzyskane wnioski są częścią szeroko zakrojonego, długoterminowego badania prowadzonego na UCL. Prawie 3,5 tysiąca uczestników eksperymentu badano przez okres 28 lat – 14 lat przed i 14 lat po przejściu na emeryturę. Regularnie sprawdzano umiejętności umysłowe badanych, w tym ich pamięć. Wszystko wskazuje na to, że emerytura może nam zaszkodzić z niespodziewanej strony. U osób, które przeszły na emeryturę odnotowano przyspieszenie pogarszania się pamięci krótkotrwałej o średnio 38%. 

Naukowcy obawiają się, że z tego powodu demencja może zacząć objawiać się szybciej niż dotychczas i zachęcają wszystkich emerytów do podtrzymania pracy ich komórek mózgowych. Za najważniejsze w podtrzymywaniu dobrej kondycji kognitywnej uznaje się interakcje z innymi ludźmi. Także praca i włożony w nią wysiłek umysłowy spowalnia demencję, jednak po przejściu na emeryturę możemy pozostać wobec niej bezradni. Naukowcy podkreślają, że nie ważne jaki rodzaj pracy wykonujemy - jej zakończenie każdy może odczuć równie boleśnie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj