Skąd biorą się różne nawyki senne?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ostatnie badania opublikowane w Proceedings of Royals Society B sugerują, że różne modele snu są uwarunkowane tym, że w społeczności ludzkiej zawsze jest co najmniej jedna osoba, która czuwa na wypadek zagrożenia. Hipoteza na temat bycia „wartownikiem” opiera się na tym jak inne zwierzęta społeczne czuwają na wypadek zaatakowania przez drapieżnika, podczas gdy reszta odpoczywa.

 

Chociaż większość eksperymentów dotyczących ludzkich nawyków sennych jest przeprowadzanych w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych to naukowcy z Uniwersytetu w Toronto postanowili przyjrzeć się ludziom z plemienia Hadza w Tanzanii, którzy wciąż żyją z łowiectwa i zbieractwa.

 

Naukowcy obserwowali 33 osoby z plemienia pod kątem ich nawyków sennych przez ponad 20 dni i nocy. Okazało się, że w ciągu ponad 200 godzin wszyscy członkowie plemienia spali w tym samym czasie jedynie przez 18 minut. Zespół badawczy odkrył także fascynującą różnicę w śnie młodych oraz starszych członków plemienia. Młodsze osoby rzadziej przesypiały noce, z kolei starsze wstawały o świcie.


Hipoteza badawcza polega na tym, że człowiek poprzez różne nawyki senne dostosowuje się do pełnienia różnych funkcji w plemieniu, funkcje zmieniają się w ciągu życia i jest to zjawisko obecne w każdej populacji. Tak więc różne nawyki senne w cywilizowanym świecie mogą być pozostałością po naszych przodkach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj