Uwaga! Nadal nie udowodniono, że aspartam jest bezpieczny dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jednym z większych problemów odżywiania w XXI wieku jest zbyt duża ilość cukru w produktach spożywczych. Z tego powodu tak duża popularność przekąsek i napojów z dopiskiem „light” lub „sugar free”. Nie oznacza to jednak wcale, że nie są one słodkie. Wówczas stosowany jest sztuczny słodzik, aspartam. Daje on słodycz bez konieczności spożywania kalorii, co kusi większość konsumentów. Istnieje jednak jeden zasadniczy problem tego rozwiązania – nie do końca wiadomo, czy jest ono bezpieczne.

W ciągu dziesięcioleci wielu naukowców specjalizujących się w analizie żywności kwestionowało bezpieczeństwo spożywania aspartamu, inaczej E951. Pojawiały się doniesienia m.in. o tym, że słodzik może powodować wiele problemów zdrowotnych, od stopniowego uszkadzania mózgu, po wywoływanie nowotworów.

 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności postanowił w 2013 roku dokonać wnikliwego przeglądu dotychczasowych badań nad kontrowersyjnym zamiennikiem cukru spożywczego. Wówczas stwierdzono, że aspartam jest jednak bezpieczny i dyskusje na jego temat na jakiś czas ucichły. Wciąż na półkach sklepowych mamy zatrzęsienie coli zero, gum bez cukru i innych tego typu produktów. Wygląda jednak na to, że ich sprzedaż może wkrótce zostać zakazana.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym Archives of Public Health naukowcy z brytyjskiego państwowego Uniwersytetu Sussex przyjrzeli się metodyce badań stosowanej przez EFSA w 2013 roku. Niestety, odkryto, że 73 badania, w których wykazano, że aspartam może być szkodliwy, zostały z góry uznane za „niewiarygodne”. Można więc przypuszczać, że było to działanie celowe.

 

W obliczu odkrycia opieszałości EFSA naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu wezwali Unię Europejską do zawieszenia sprzedaży produktów zawierających aspartam, dopóki nie zostanie przeprowadzony nowy przegląd badań w sprawie jego bezpieczeństwa. Tym razem ma on jednak być oficjalny, do wglądu dla wszystkich zainteresowanych.

 

Jeśli aspartam rzeczywiście zostanie zakazany w produktach spożywczych, z pewnością będzie miało to poważne konsekwencje gospodarcze. Składnik jest stosowany właściwie przez każdą dużą korporację spożywczą, a konsumenci w znacznym stopniu przywykli się do słodkości bez konsekwencji w postaci przybierania na wadze. Jak jednak dalej potoczy się ta sprawa, pokaże czas.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj