Uwaga na cukier w „świątecznych” kawach i innych ciepłych napojach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wraz z początkiem grudnia z impetem ruszyły świąteczne reklamy, zachęcające m.in. do zakupu ciepłych, słodkich napojów w popularnych kawiarniach. Choć prezentują się bardzo zachęcająco i mogą być naprawdę smaczne, mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że jeden taki deser zawiera do 23 łyżeczek cukru. Zbyt częste delektowanie się nimi może więc w znacznym stopniu zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Brytyjska organizacja Action on Sugar przeanalizowała ponad 200 obecnie lansowanych gorących napojów i w większości z nich odkryła szokująco duże ilości cukru. Co ciekawe, w czołówce nie znajdują się najpopularniejsze marki fast foodowe tylko kawiarnie. Rekordzistą okazała się półlitrowa, karmelowa gorąca czekolada z kawiarni Starbucks, która zawiera mleko owsiane i bitą śmietanę. Odkryto w niej 23 łyżeczki cukru, czyli ok 93,7 g. Przekłada się to na 758 kalorii – równowartość sytego obiadu lub trzech puszek Coca-Coli.

 

Kolejna w rankingu najbardziej dosłodzonych napojów okazała się duża gorąca czekolada o smaku solonego karmelu z kawiarni Caffe Nero. Pomimo zawartości odtłuszczonego mleka zawiera 503 kalorie – głównie za sprawą dodania do niej 15 łyżeczek cukru (prawie 60 g).

Trzecie miejsce pod względem zawartości cukru ponownie objął Starbucks, a konkretnie duże piernikowe Latte na mleku owsianym. Zawiera 14 łyżeczek cukru i 523 kalorie.

 

Autorzy badania zwracają uwagę przede wszystkim na fakt niedoinformowania klienta. Bardzo często osoby wybierające napój z alternatywą dla mleka krowiego, decydują się na dodatkowy cukier. Dzieje się tak ponieważ wiele rodzajów mleka roślinnego jest już dosłodzone. Przykładowo wybierając mleko migdałowe zamiast mleka owsianego w kawiarni Starbucks, zmniejszamy zawartość cukru w napoju aż o 4,5 łyżeczki.

Na koniec warto zadać sobie pytanie, jaka ilość cukru jest dla nas zdrowa. Osoby dorosłe nie powinny przekraczać spożycia 30 g cukru dziennie – czyli około 7 łyżeczek. Z kolei dzieci w wieku od 7 do 10 lat powinny spożywać do 24 g. Należy przy tym pamiętać, że cukier naturalnie występuje w wielu pokarmach, na przykład w owocach.

 

Action on Sugar uczula popularne marki kawiarniane na zwrócenie większej uwagi na cukier w oferowanych przez nie napojach, a także próbę jego ograniczenia. Konsumentom zaleca się za to przede wszystkim zamawianie mniejszych napojów oraz dokładniejszą analizę składu wartości odżywczych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj