Zakrzepy krwi mogą powstawać nawet przez 12 tygodni po urodzeniu dziecka!

Image

GOOGLE

Według najnowszych badań medycznych, w czasie ciąży, ryzyko poważnych zakrzepów może występować przez 12 tygodni po urodzeniu dziecka. W przypadku zajścia w ciążę, kobieta musi zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje taka możliwość oraz wiedzieć, w jaki sposób może zastosować środki zapobiegające.

 

 

 

Według badania z Weill Cornell Medical College, najwyższe ryzyko wystąpienia zakrzepów w trakcie lub po ciąży obejmuje osoby, które cierpią na przewlekłe nadciśnienie tętnicze, wysokie ciśnienie krwi, są starsze, palą papierosy, mają nadwagę lub zaburzenia krwi.

Typowe zmiany w organizmie kobiety ciężarnej mogą być przyczyną powstania zakrzepów. Na przykład, wyższy poziom estrogenów może zwiększyć jej ryzyko. To dlatego kobiety zażywają doustne środki antykoncepcyjne, aby zmniejszyć ilość estrogenów, co ma również wpływ na wystąpienie zakrzepów. Zmiany fizyczne, takie jak kompresja narządów kobiecych, rozwój nienarodzonego dziecka także przyczyniają się do ryzyka zakrzepów.

Badanie Weill Cornell stwierdziło, że zakrzepy mogą powstawać także przez okres do 12 tygodni po porodzie, natomiast naukowcy odkryli, że większość skrzepów krwi pojawia się już w ciągu pierwszych trzech tygodni.

 

W tym czasie kobiety mają 18-krotnie ryzyko powstania zakrzepów. Od czterech do sześciu tygodni po porodzie, szanse spadają do ​​około czterokrotnego ryzyka podniesienia. Od pięciu do siedmiu tygodni, ryzyko to jest zaledwie około dwa razy większe. Około jedna na 4.100 kobiet ma skrzep w ciągu sześciu tygodni, a tylko u jednej na 17.800  skrzep pojawia się od siedmiu do 12 tygodni po porodzie.

Powstawaniu zakrzepu krwi w czasie ciąży nie zawsze można zapobiec, jednak istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko. Chociaż, może to być trudne, by być w aktywnym ruchu, jeżeli ciąża powoduje ból pleców i obrzęki kostek, ale mimo tego, jest to bardzo ważne dla zdrowia każdej kobiety w ciąży lub po porodzie.

Stały ruch utrzymuje przepływ krwi, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia możliwości wystąpienia zakrzepu. Nawet jeśli lekarz zaleca leżenie w łóżku, albo siedzenie podczas długiej podróży, to warto nosić pończochy uciskowe i częściej ruszać nogami. Jeśli to możliwe, należy także starać się chodzić kilka minut co godzinę.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.