Akceptacja negatywnych emocji powoduje dobre samopoczucie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Większość ludzi stara się uciekać od smutku i rozczarowania. Jednak zgodnie z nowymi badaniami długotrwała akceptacja tych emocji jest znacznie bardziej korzystna wobec zdrowia psychicznego. W badaniach naukowych wzięło udział 1300 dorosłych osób i wykazano, że ludzie regularnie opierający się swoim negatywnym odczuciom częściej doświadczają zaburzeń nastroju.

 

Brett Ford, profesor psychologii z Uniwersytetu Toronto w Kanadzie oraz jego współpracownicy ogłosili, że akceptacja zarówno dobrych jak i złych nastrojów ściśle wiąże się z długoterminowym dobrym samopoczuciem.

 

Naukowcy przeprowadzili trzy eksperymenty, z których pierwszy dotyczył ponad tysiąca uczestników. Wszystkie osoby wzięły udział w ankiecie, w której poproszono je o ocenę zgodności z niektórymi stwierdzeniami, na przykład: „uważam, że nie powinienem czuć się w taki sposób, w jaki się czuję”.

Stwierdzono, że uczestnicy bardziej akceptujący swoje negatywne doznania wykazywali wyższy poziom dobrego samopoczucia w porównaniu z osobami, które starały się oprzeć swoim złym nastrojom.

 

W drugim eksperymencie, z udziałem 156 uczestników, poproszono o nagranie 3-minutowych wypowiedzi w formie podania o pracę. Uczestnicy mieli 2 minuty na przygotowanie swoich przemówień i zostali poinstruowani o wskazanie u siebie odpowiednich umiejętności. Osoby starające się unikać swoich negatywnych opinii na temat wykonywanego zadania czuły się znacznie mniej komfortowo od ludzi jasno wyrażających swój pogląd. 

 

W trzecim badaniu wzięło udział 222 uczestników. Przez dwa tygodnie prowadzono dzienniki w celu zanotowania złych doświadczeń oraz emocji, które one budziły. Tutaj także stwierdzono, że osoby, które próbowały uniknąć swoich negatywnych emocji, były znacznie bardziej narażone na doświadczanie zaburzeń nastroju, w tym niepokoju i depresji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj