Badania potwierdzają, że większość z nas źle myje ręce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania przeprowadzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wykazały, że aż 97% Amerykanów nie potrafi prawidłowo usunąć zanieczyszczeń ze swoich dłoni, co każdorazowo sprzyja rozprzestrzenianiu się wielu infekcji bakteryjnych.

Podczas badań przyjrzano się nawykom mycia rąk 383 mieszkańców Karoliny Północnej. Trudno oczywiście stwierdzić, czy tamtejsi uczestnicy badania myją ręce w inny sposób niż mieszkańcy innych części świata, np. obywatele Polski.

 

Aby ocenić higienę Amerykanów, naukowcy rozprowadzili na ich rękach nieszkodliwe bakterie, które powinny zostać usunięte dzięki prawidłowemu umyciu rąk. Z całej grupy kontrolnej jedynie 1,5% wywiązało się z zadania w sposób zadowalający.

 

Najczęstszym błędem popełnianym przez uczestników badania było niepocieranie rąk mydłem przez co najmniej 20 sekund. Dużo osób także niewystarczająco opłukiwało swoje dłonie. W efekcie bakterie z łatwością były rozprowadzane na przedmiotach, których dotykali mieszkańcy Karoliny Północnej.

Choć dla wielu osób może wydawać się to banalne i oczywiste, naukowcy wystosowali specjalną instrukcję prawidłowego mycia rąk. Kolejność jest następująca:

  • zwilżamy ręce wodą,
  • aplikujemy mydło,
  • dokładnie pocieramy dłonie rozwodnionym mydłem (także między palcami) przez co najmniej 20 sekund,
  • dokładnie spłukujemy mydliny z rąk,
  • wycieramy dłonie do sucha przy użyciu jednorazowego ręcznika papierowego.

Jak podkreślają badacze, przede wszystkim dokładność i brak pośpiechu ma wpływ na 100-procentowe pozbycie się niebezpiecznych zarazków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj