Banany to wyjątkowo zdrowe i odżywcze owoce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Banany są jednymi z najczęściej spożywanych owoców na świecie. Zawierają cenne przeciwutleniacze i witaminy, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed wieloma chorobami. Ponadto, jest to łatwa do transportu i wysokokaloryczna przekąska, która z powodzeniem może stanowić jeden z posiłków. Co więcej, możemy ją nabyć w sklepie przez cały rok.

 

Wspomaganie trawienia

Badania wykazały, że spożywanie bananów może pomóc w leczeniu problemów trawiennych. Owoce te posiadają wysoką zawartość błonnika, który wspomaga pracę jelit i łagodzi dolegliwości takie jak zaparcia oraz wzdęcia. Konsystencja oraz skład bananów stymuluje także wydzielanie soków żołądkowych. Specjaliści są zdania, że banany mogą być również dobrym lekarstwem na kaca, jeśli ma się podrażniony przewód pokarmowy.

 

Dodatkowa energia

Jeśli brakuje nam energii i czujemy się zaspani, zamiast sięgać po słodkie napoje energetyczne lub kawę, możemy najpierw spróbować zjeść banana. Owoc zawiera wszystkie trzy naturalne cukry – sacharozę, fruktozę oraz glukozę, które są w stanie skutecznie pobudzić nasz organizm do pracy.

 

Zdrowie dla serca

Banany są dobrym źródłem potasu – 1 średniej wielkości owoc odpowiada 425 mg potasu, co stanowi 11% dziennego spożycia. To bardzo ważny minerał dla zdrowia naszych serc. Dieta bogata w potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a także wiąże się z o 27% mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób serca.

Zdrowie dla oczu

Banan, podobnie jak marchewka oraz dynia, posiada wysoką zawartość przeciwutleniaczy, karotenoidów oraz minerały, które mogą mieć dobry wpływ na kondycję zdrowotną naszych oczu. Regularne spożywanie bananów może więc znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę, a także jaskrę.

 

Pomoc w odchudzaniu

Banany nie należą do owoców o najniższej wartości kalorycznej, są jednak bardzo sycące i odżywcze. W badaniach wykazano, że spożywanie bananów o zielonej skórce może mieć działanie dodatkowo zmniejszające apetyt, a tym samym prowadzi to do szybszej utraty masy ciała.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj