Olej z ryb pomaga w leczeniu zapalenia stawów oraz innych dolegliwości zdrowotnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Od dawna wiemy, że spożywanie olejów rybnych jest zdrowe dla naszego zdrowia. Niektórzy konsumują w tym celu ryby, jeszcze inni decydują się na stosowanie dodatkowych suplementów. Dlaczego jednak warto włączyć oleje rybne do swojej diety?

 

Suplementacja olejów rybnych jest znana przede wszystkim osobom, które borykają się ze stanami zapalnymi stawów. Istnieją dwa powszechne rodzaje zapalenia stawów, które mogą powodować ból, sztywność oraz problemy z poruszaniem. Pierwsza dolegliwość zdrowotna to reumatoidalne zapalenie stawów – zwykle spowodowane przez niewłaściwe funkcjonowanie układu odpornościowego. Z kolei choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, która odpowiada za amortyzowanie ruchów.

 

W 2012 roku dokonano przeglądu badań dotyczących korzyści ze spożywania olejów rybnych. Przegląd wykazał, że oleje pozyskiwane z ryb morskich łagodziły obrzęk stawów oraz towarzyszący mu ból. Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejszało także poranną sztywność stawów.

 

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, oleje rybne mogą pomóc także w leczeniu chorób serca, tocznia, Zespołu Raynauda oraz depresji. Spożywanie oleju z ryb pomaga również w redukcji niektórych szkodliwych tłuszczów znajdujących się w krwioobiegu, co obniża ciśnienie krwi.

 

Olej rybny pozyskuje się z tłustych ryb, na przykład z łososia, tuńczyka czy makreli. Najlepszym sposobem na przyswojenie zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 jest spożywanie tłustych ryb morskich, choć można zdecydować się także na zażywanie suplementów.

 

W olejach rybnych, obok cennych kwasów tłuszczowych, znajdują się także: żelazo, wapń oraz witaminy B,A i D. Suplementy oleju z ryb mogą być przyjmowane w postaci kapsułek, pastylek, tabletek do żucia lub w formie płynu. Wskazane dawkowanie zależy od składu i jest zawsze opisane na opakowaniu suplementu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj