Spaliny samochodowe mogą wywoływać autyzm u dzieci

Kategorie: 

www.sxc.hu

Jak podaje Fox News - wdychanie cząstek zawieszonych w gazach spalinowych pojazdów w okresie ciąży (zwłaszcza w ostatnim trymestrze) oraz w pierwszym roku życia dziecka, zwiększa u nich ryzyko zachorowania na autyzm. Tak przynajmniej uznali naukowcy z University of Southern California.

 

Eksperci stwierdzili, że dzieci mieszkające na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza z powodu wzmożonego ruchu drogowego są 3 razy bardziej narażone na powstanie choroby, niż dzieci poddawane w mniejszym stopniu na jego wpływ. Do takich wniosków doszli naukowcy analizując czynniki, które zwiększają ryzyko autyzmu: płeć dziecka, pochodzenie etniczne, wykształcenie rodziców, czy palenie tytoniu w czasie ciąży. Danych żywieniowych w pierwszym roku życia dziecka, jego ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach (kurz, dym, tlenek i dwutlenek węgla) nie brano pod uwagę.


W badaniu, z udziałem ekspertów, wzięło udział 524 dzieci w wieku 2-5 lat, mieszkających w Kalifornii, z czego 279 cierpiało na autyzm. W celu oceny negatywnego wpływu spalin podczas ciąży i pierwszego roku życia dziecka, naukowcy brali pod uwagę adresy matek i analizowali dane dotyczące jakości powietrza na konkretnych obszarach. W rezultacie okazało się, że dzieci żyjące na obszarze o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, były bardziej podatne na powstanie autyzmu.


Naukowcy twierdzą, że WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) zawarte w spalinach pojazdów, wpływają na funkcjonowanie mózgu. Mają nadzieję, że dalsze prace pozwolą im opracować skuteczne terapie w walce autyzmem. Badania przeprowadzone przez naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Archives of General Psychiatry.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Tomik

Mam pomysł - niech rządy

Mam pomysł - niech rządy wszystkich państw nałożą NOWY PODATEK na wszystkich kierowców - który to już "podatek"? Niech jego nazwa będzie podatek autystyczny Smile

A tak na serio to niech wielka farma przestanie truć małe dzieci swoimi toksycznymi szczepionkami, które to już w wielu krajach nakłada się poprzez zastraszanie rodziców (między innymi Polska) i  zobaczymy wtedy jakie to wyniki przyniesie. I może niech dobre rządy zainteresują się jaka w sklepach jest sprzedawana żywność, jeśli można to jeszcze nazwać żywnością...no bo przecież jeśli istnieje zapotrzebowanie na sklepy ze ZDROWĄ ŻYWNOŚCIĄ, to jaka jest ta inna sprzedawana w supermarketach czy zwykłych sklepach?

 

0
0
Portret użytkownika Pulsar

Ciekawe - skoro spaliny paliw

Ciekawe - skoro spaliny paliw napędowych wywołują autyzm, to ja mam inny artykuł mówiący że opary benzyny mogą wywoływać agresję, co może by wyjaśniało przyczynę agresji wśród kierowców na drogach.

0
0

Skomentuj