Wysokie dawki leków na zgagę mogą powodować depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Psychotheraphy and Psychosomatics wykazało związek pomiędzy stosowaniem inhibitorów pompy protonowej, którymi leczy się głównie wrzody żołądka oraz choroby dwunastnicy, a częstszym występowaniem depresji u pacjentów. Naukowcy sugerują, że leki te mogą prowadzić do poważnych zaburzeń depresyjnych poprzez spustoszenie, które sieją we florze bakteryjnej jelit.

 

Coraz więcej badań wskazuje na ważną rolę bakterii jelitowych w naszym samopoczuciu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Naukowcy wykazali już, że myszy pozbawione bakterii jelitowych wykazywały objawy lęku, depresji oraz upośledzenia funkcji poznawczych.

 

Bakterie jelitowe mogą zmieniać funkcjonowanie naszego mózgu, na przykład w wytwarzaniu pewnych hormonów lub neuroprzekaźników, co w znacznej mierze przekłada się na odczuwane przez nas emocje oraz nastroje. Mówi się coraz więcej o tym, że zażywanie probiotyków może wspomóc leczenie depresji, ale także o tym, że wyjaławianie flory bakteryjnej jelit może spowodować tę chorobę.

 

Najnowsze badania wykazały, że zażywanie inhibitorów pompy protonowej, które są klasą leków przepisywanych zwykle w leczeniu dolegliwości żołądkowych, na przykład takich jak choroba refluksowa przełyku, zwiększają ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń depresyjnych.

Przeanalizowano dane na temat 2 366 osób, które zażywały inhibitory pompy protonowej i doświadczyły depresji z 9 464 osobami, które również zażywały te leki, ale nie zachorowały. Badanie wykazało, że w porównaniu ze zdrowymi pacjentami, chorzy przyjmowali po prostu większe stężenie dziennej dawki leku.

 

Naukowcy sądzą, że tego rodzaju leki na dolegliwości żołądkowe mogą zwiększać ryzyko depresji poprzez rozregulowanie pracy jelit, a przy tym także mózgu. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinny być przepisywane, gdy są konieczne, jednak warto mieć na uwadze ich potencjalne skutki uboczne.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj