7 skutecznych sposobów na zadbanie o zdrowie swojego serca po pięćdziesiątce
Image
Badaczka Severine Sabia wraz z zespołem naukowców z Wydziału Epidemiologii Starzenia i Chorób Neurodegeneracyjnych z Uniwersytetu Paryskiego we Francji zweryfikowała 7 prostych działań do zachowania zdrowego układu sercowo-naczyniowego po pięćdziesiątce. Co istotne, metody te mają również wpływ na niższe ryzyko wystąpienia demencji.
Proponowane przez American Heart Association zmiany w stylu życia obejmują przede wszystkim:
- regularną kontrolę ciśnienia krwi,
- kontrolowanie poziomu cholesterolu,
- obniżenie poziomu cukru we krwi,
- prowadzenie aktywności fizycznej,
- przestrzeganie zdrowej diety,
- utrzymywanie poprawnej masy ciała,
- niepalenie wyrobów tytoniowych.
Naukowcy postanowili sprawdzić efekty stosowania lub niestosowania się do tych wytycznych po pięćdziesiątym roku życia. Badania trwały 25 lat (początki w latach 1985-1988), podczas których oceniano ogólny stan zdrowia 7899 Brytyjczyków, m.in. chorowanie przez nich na demencję. Na początku badania każdy uczestnik przejawiał doskonałe zdrowie układu sercowo-naczyniowego i nie wykazywał żadnych objawów demencji. Koniec badań ogłoszono w 2017 roku.
U 347 uczestników, aktualnie w wieku powyżej 75 lat, rozwinęła się demencja. Warto jednak nadmienić, że korelowała ona z gorszymi wynikami badania układu sercowo-naczyniowego. Wśród najlepszych wyników zdrowotnych przypadek demencji występował w skali 1,3 na 1000 osób. Na podstawie skanów MRI naukowcy ustalili, że pacjenci stosujący się do 7 kluczowych zaleceń chroniących układ sercowo-naczyniowy posiadali większą objętość mózgu, w tym substancji szarej, która tworzy ośrodkowy układ nerwowy.
Choć badanie miało charakter obserwacyjny i nie można ustalić w nim związku przyczynowo-skutkowego, sugeruje ono, że stosowanie się do 7 zaleceń zdrowotnych proponowanych przez AHA może zapobiegać chorobom serca, układu krążenia oraz demencji u osób po pięćdziesiątce.
- Dodaj komentarz
- 690 widoków