7 skutecznych sposobów na zadbanie o zdrowie swojego serca po pięćdziesiątce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badaczka Severine Sabia wraz z zespołem naukowców z Wydziału Epidemiologii Starzenia i Chorób Neurodegeneracyjnych z Uniwersytetu Paryskiego we Francji zweryfikowała 7 prostych działań do zachowania zdrowego układu sercowo-naczyniowego po pięćdziesiątce. Co istotne, metody te mają również wpływ na niższe ryzyko wystąpienia demencji.

 

Proponowane przez American Heart Association zmiany w stylu życia obejmują przede wszystkim:

  1. regularną kontrolę ciśnienia krwi,
  2. kontrolowanie poziomu cholesterolu,
  3. obniżenie poziomu cukru we krwi,
  4. prowadzenie aktywności fizycznej,
  5. przestrzeganie zdrowej diety,
  6. utrzymywanie poprawnej masy ciała,
  7. niepalenie wyrobów tytoniowych.

Naukowcy postanowili sprawdzić efekty stosowania lub niestosowania się do tych wytycznych po pięćdziesiątym roku życia. Badania trwały 25 lat (początki w latach 1985-1988), podczas których oceniano ogólny stan zdrowia 7899 Brytyjczyków, m.in. chorowanie przez nich na demencję. Na początku badania każdy uczestnik przejawiał doskonałe zdrowie układu sercowo-naczyniowego i nie wykazywał żadnych objawów demencji. Koniec badań ogłoszono w 2017 roku.

 

U 347 uczestników, aktualnie w wieku powyżej 75 lat, rozwinęła się demencja. Warto jednak nadmienić, że korelowała ona z gorszymi wynikami badania układu sercowo-naczyniowego. Wśród najlepszych wyników zdrowotnych przypadek demencji występował w skali 1,3 na 1000 osób. Na podstawie skanów MRI naukowcy ustalili, że pacjenci stosujący się do 7 kluczowych zaleceń chroniących układ sercowo-naczyniowy posiadali większą objętość mózgu, w tym substancji szarej, która tworzy ośrodkowy układ nerwowy.

 

Choć badanie miało charakter obserwacyjny i nie można ustalić w nim związku przyczynowo-skutkowego, sugeruje ono, że stosowanie się do 7 zaleceń zdrowotnych proponowanych przez AHA może zapobiegać chorobom serca, układu krążenia oraz demencji u osób po pięćdziesiątce.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj