Bieganie pomaga uśmierzyć dolegliwości związane ze stresem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choć lepsze samopoczucie wynikające z wykonywania ćwiczeń fizycznych jest dla nas oczywistością to wciąż pojawiają się nowe badania, które zgłębiają szczegóły tych zależności. Tym razem zespół naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga odkrył, że bieganie może zapobiegać skutkom przewlekłego stresu.

 

Aby sprawdzić, czy ktoś nie zmaga się z przewlekłym stresem, nie trzeba nawet pytać go o samopoczucie. Odpowiedź znajdziemy w gospodarce hormonalnej danej osoby. Przykładem może być kortyzol, który pojawia się w naszym organizmie w sytuacjach stresowych, jednak jego stałe utrzymywanie się podczas doświadczania przewlekłego stresu może być niebezpieczne dla zdrowia. Pojawiają się wówczas na przykład problemy pamięciowe oraz trudności w przyswajaniu informacji.

Naukowcy dowiedli podczas badań na myszach, że gryzonie, które były narażone na przewlekły stres, ale jednocześnie miały możliwość swobodnego wybiegu, posiadały takie same zdolności psychiczne, jak zwierzęta, które żyły całkowicie bezstresowo.

„Idealną strategią dla poprawy naszego samopoczucia, gdy zmagamy się z przewlekłym stresem, jest zlikwidowanie źródła stresu oraz zmobilizowanie się do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia” – twierdzi autor badań, Jeff Edwards – „Oczywiście nie zawsze mamy możliwość odcięcia się od stresu, jednak w takich przypadkach powinniśmy skupić się na drugiej metodzie i po prostu uprawiać sport”.

Uprawiany przez nas sport, na przykład bieganie, pobudza nasz układ sercowo-naczyniowy co skutkuje długotrwałym wzmocnieniem synaptycznym (LTP), dzięki czemu nasz umysł pozostaje w dobrej kondycji i chronimy go przed negatywnymi skutkami stresu.

 

Wysiłek fizyczny dla rozładowania stresu jest zapisany w naszych genach. Dawniej, człowiek znajdujący się w niebezpieczeństwie uciekał, by ocalić swoje życie. Dziś nasze sytuacje stresowe zwykle nie wymagają tak radykalnych działań, jednak mechanizm naszego organizmu pozostał taki sam, dlatego warto go nie blokować.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj