Czy należy jeść więcej białka?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawna metaanaliza badań na temat spożycia białka wykazała, że większość ludzi z łatwością wypełnia swoje dzienne zapotrzebowanie na te ważne dla zdrowia aminokwasy. Co więcej, inne badanie wykazało, że część z nas spożywa białko w nadmiarze, jednak nie ma to żadnego wpływu na naszą masę ciała. Czy warto zatem stosować dodatkowe suplementy białkowe, które są aktualnie szczególnie popularne wśród osób chodzących na siłownię?

Początek każdego Nowego Roku to okres, w którym większość ludzi stara się popracować nad lepszą wersją siebie. Niektórzy za cel upatrują sobie lepszą sylwetkę oraz kondycję fizyczną. Oprócz kupienia karnetu na siłownię, coraz chętniej sięgamy po suplementy z wysoką zawartością białka. Mamy nadzieję, że dzięki ich spożywaniu szybciej odnotujemy widoczne efekty wyczerpujących treningów. Naukowcy zalecają jednak podejmować takie działania z większą dozą ostrożności.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Purdue w West Lafayette wykazało, że zwiększone spożycie białka jest korzystne dla zdrowia tylko w niektórych okolicznościach. Szczegółowe wnioski opublikowano w czasopiśmie naukowym Advances in Nutrition.

Osoby nieprzebywające na diecie redukcyjnej lub niewykonujące intensywnych treningów siłowych nie zyskają żadnych korzyści zdrowotnych ze zwiększonego spożycia białka. Nie będzie miało ono wpływu zarówno na ich samopoczucie, jak i wygląd. Tymczasem badania wskazują, że większość osób dorosłych spożywa białko w nadmiarze, ponad dzienne zapotrzebowanie organizmu.

Zalecane dzienne spożycie białka to 0,8 g białka na 1 kg masy ciała danej osoby. Przykładowo przeciętnej wagi i wzrostu, zdrowy mężczyzna powinien spożywać ok. 56 g białka dziennie, a kobieta 46 g. Źródłem składnika pokarmowego nie musi być wyłącznie mięso, ale także owoce morza, jajka, orzechy, nasiona czy rośliny strączkowe.

Naukowcy dokonali przeglądu 18 badań, w których udział wzięło 981 zdrowych osób dorosłych. Dotyczyły one zarówno weryfikacji spożycia białka, ale poziomu aktywności fizycznej. Każde z badań wykazało, że osoby, które spożywały białko w nadmiarze, nie będąc jednocześnie ani na diecie redukcyjnej, ani na nadwyżce kalorycznej, w żaden sposób nie zmieniły składu swojego ciała. Oznacza to, że masa mięśniowa uczestników pozostawała na takim samym poziomie. Nie odnotowano także negatywnych skutków zdrowotnych nadmiaru białka w diecie. Zwiększone spożycie zwiększyło masę beztłuszczową jedynie u osób odchudzających się lub trenujących.  

Dietetycy zwracają jednocześnie uwagę na fakt, że wiele osób podczas chęci zgubienia zbędnych kilogramów na tyle ogranicza wartość kaloryczną spożywanych posiłków, że zaczyna jeść za mało białka. Z tego powodu bardziej zalecane działanie na diecie redukcyjnej to stopniowe zwiększanie spożycia białka i jednoczesne zmniejszanie spożycia węglowodanów. Zadowolą nas zarówno efekty, jak i uczucie sytości po posiłku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj