Dieta bogata w błonnik prostym sposobem na zdrowie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Od dłuższego czasu spotykamy się z opinią, że przeciętny człowiek zjada za mało błonnika, przez co narażony jest na wiele problemów zdrowotnych. Dlaczego warto jeść błonnik i w jakich produktach spożywczych go znajdziemy?

 

Chociaż wiele osób decyduje się na zakupienie suplementów z błonnikiem w aptekach, równie dobrze możemy przyswajać go z codziennych produktów spożywczych. Błonnik znajdziemy przede wszystkim w produktach zbożowych, na przykład w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, siemieniu lnianym i otrębach, ale także w warzywach i owocach.

 

Błonnik pokarmowy ułatwia cały proces trawienia, także wypróżnianie. Ma to dobry wpływ na stan zdrowia naszych jelit, zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu dolegliwości i chorób, na przykład hemoroidów, ale też raka jelita grubego. Spożywanie większych ilości błonnika skutkuje także obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi, na czym z pewnością skorzysta nasz układ krwionośny oraz serce.

Badania dowodzą, że ze zwiększonego spożywania błonnika skorzystają także osoby cierpiące na cukrzycę. Błonnik w naszej diecie spowalnia wchłanianie cukru i tym samym normalizuje jego poziom we krwi. Zdrowa dieta, która zawiera nierozpuszczalny błonnik, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz doświadczenia otyłości.

 

Nie należy zapominać o tym, że istotną zaletą spożywania błonnika jest dłuższe uczucie sytości po posiłku. Dzięki temu spożywamy mniej pokarmu, a tym samym przyswajamy mniej kalorii i możemy cieszyć się prawidłową masą ciała.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj