Chodzenie po schodach sposobem na poprawę kondycji fizycznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster stwierdzili, że krótkie, ale za to intensywne wspinaczki po schodach mogą być bardzo zdrowe dla naszego serca. Co ważne, jest to czynność, która nie wymaga poświęcania na nią specjalnego czasu.

 

Wchodzenie po schodach jest formą aktywności fizycznej, którą można wykonywać we własnym domu, po pracy lub w porze obiadowej – twierdzi Martin Gibala, profesor kinezjologii i główny autor badania. 

 

Poprzednie badania wykazały zalety długiego wchodzenia po schodach, zajmującego do 70 minut w tygodniu. Naukowcy postanowili jednak określić, czy trening obejmujący krótkie serie energicznego ćwiczenia jest skuteczną alternatywą dla poprawy układu oddechowego.Okazało się, że wystarczy jedynie 30 minut chodzenia po schodach w ciągu tygodnia, aby zwiększyć sprawność krążeniowo-oddechową, która ma istotny wpływ na ludzką długowieczność. Tego typu trening jest korzyścią, która nie wymaga szczególnego zaangażowania – wystarczy jedynie zrezygnować z używania ruchomych schodów oraz windy.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj